
O syndróme dráždivého čreva a lowfodmap diéte
Čo je to syndróm dráždivého čreva a ako sa prejavuje? Ak máte dlhodobé tráviace ťažkosti spojené s bolesťou brucha, poruchami vyprázdňovania, keď je prítomná hnačka alebo zápcha, či ich striedanie, s pridruženým nadúvaním a prelievaním čriev, pravdepodobne môžete trpieť syndrómom dráždivého čreva.
Čo je to syndróm dráždivého čreva a ako sa prejavuje?
Ak máte dlhodobé tráviace ťažkosti spojené s bolesťou brucha, poruchami vyprázdňovania, keď je prítomná hnačka alebo zápcha, či ich striedanie, s pridruženým nadúvaním a prelievaním čriev, pravdepodobne môžete trpieť syndrómom dráždivého čreva. Až 50 % pacientov u gastroenterológa má funkčné problémy a medzi nimi je aj IBS (čo je skratka z anglického irritable bowel syndrome), nazývaný aj ako syndróm dráždivého čreva. Syndróm dráždivého čreva postihuje 10 – 15 % ľudí, podľa štatistických údajov má problémy IBS približne jedna desatina obyvateľov Európy. Postihuje široké vekové rozmedzie (od 20. po 50. rok života), ale vo väčšine prípadov sa objavuje v mladosti a dospievaní. Je to chronické funkčné (a nie organické) ochorenie tráviaceho traktu, teda je narušená funkcia čreva. Príznaky sa u väčšiny ľudí časom menia. U niekoho sa môže stav zlepšiť, u iného zase zhoršiť. Obdobia pokoja striedajú záchvaty intenzívnych ťažkostí alebo sa každodenne vyskytujú v miernej forme. Prejavy IBS zhoršuje stres, napätie, tlak, ale aj infekčné ochorenia a dlhodobá antibiotická liečba. Mnohokrát sa združuje s potravinovou intoleranciou (napr. celiakia, histamínová intolerancia, intolerancia laktózy...).
Vzplanutie ochorenia môže trvať 2 až 4 dni, potom sa príznaky môžu buď zmierniť, alebo úplne zmiznúť. Známky a príznaky sa medzi jednotlivcami značne líšia. Často sú podobné iným ochoreniam a stavom.
Prečo sa nazýva syndrómom? Preto, že sa vyznačuje prítomnosťou rôznych symptómov.
A ako tento problém riešiť? Konečnému stanoveniu IBS musí predchádzať diferenciálna diagnostika, pri ktorej ide o vylúčenie iného pôvodcu. Akým by mohol byť napríklad zápal GIT-u, infekcia kdekoľvek v organizme, rakovina hrubého čreva a iné. V našom organizme je omnoho menej dobrých probiotických baktérií. Príjmom probiotických baktérií sa zlepší látková výmena, napravia sa pohyby čriev, regeneruje sa sliznica čreva. Napravenie črevnej flóry pozitívne vplýva na trávenie. Prebiotiká a probiotiká spoločne ďalej zlepšujú účinnosť trávenia. IBS sa dá riešiť nízko FODMAPovou diétou (low FODMAP diétou), nakoľko je dôležitá úprava stravovacieho režimu. Nejde o diétu určenú na chudnutie, ide o spôsob stravovania, ktorý má pomôcť vášmu zdraviu Zmena životosprávy zahŕňa aj pravidelný pohyb, dostatočný odpočinok a spánok, príjem probiotík.
Skratkou FODMAP sa označujú fermetovateľné oligo-, di- a monosacharidy a polyoly, ktoré tráviaci systém väčšiny z nás nie je schopný spracovať a stráviť. Nachádzajú sa v rôznych potravinách, ale obsahujú ich aj niektoré lieky, výživové doplnky a nápoje.
oligosacharidy – pšenica, raž, strukoviny, rôzne druhy ovocia a zeleniny, ako je napr. cesnak a cibuľa
disacharidy (laktóza)- mliečne výrobky
monosacharidy (fruktóza) – rôzne typy ovocia, figy, mango, ale aj med či agáve sirup
polyoly – niektoré druhy ovocia a zeleniny, ako sú jablká či liči, ale aj umelé sladidlá ako je sorbitol, xylitol a iné.
Low FODMAP diéta: diéta s nízkym obsahom sacharidov typu FODMAP dokáže zmierniť aj odstrániť rôzne tráviace ťažkosti, či už nespojené alebo spojené so syndrómom dráždivého hrubého čreva (SyDraČ). Diétu s nízkym obsahom sacharidov typu FODMAP môžeme rozdeliť do týchto fáz:
1. eliminačná fáza: 2 – 6 týždňová diéta, pri ktorej sa vylúčia zo stravy potraviny s veľkým obsahom sacharidov typu FODMAP.
2. reintrodukčná fáza: začína po zlepšení stavu, testujú sa jednotlivé skupiny sacharidov typu FODMAP – cieľom je zistiť, ktoré konkrétne sacharidy a v akom množstve sú spúšťačom tráviacich ťažkostí a syndrómu dráždivého čreva.
Cieľom low FODMAP diéty nie je doživotne zakázať konzumáciu určitých potravín, ale
1. identifikovať konkrétne problémové sacharidy
2. identifikovať konkrétne problémové potraviny a
3. zistiť individuálne tolerované množstvo problémových potravín, ktoré po konzumácii človeku ešte nevyvolá tráviace problémy.
https://zdravoteka.sk/choroby/syndrom-drazdiveho-creva/
https://zdravoteka.sk/choroby/syndrom-drazdiveho-creva/liecba/
https://zdravoteka.sk/choroby/syndrom-drazdiveho-creva/
https://zdravoteka.sk/choroby/syndrom-drazdiveho-creva/liecba/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/syndrom-drazdiveho-creva-ibs
https://imunita.online/low-fodmap-dieta/
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1105
V skutočnosti ide o dlhodobú poruchu vyprázdňovania hrubého čreva, ktorá sa vo väčšine prípadov objavuje v mladosti a dospievaní. Podľa štatistických údajov má problémy IBS približne jedna desatina obyvateľov Európy. Syndróm sa u žien objavuje dvakrát častejšie ako u mužov.
Choroba môže vzniknúť v každom veku, prvé príznaky sa zväčša objavia vo veku 20-30 rokov. Príznaky sa u väčšiny ľudí časom menia. U niekoho sa môže stav zlepšiť, u iného zase zhoršiť.
Vzplanutie ochorenia môže trvať 2 až 4 dni, potom sa príznaky môžu buď zmierniť, alebo úplne zmiznúť. Známky a príznaky sa medzi jednotlivcami značne líšia. Často sú podobné iným ochoreniam a stavom.
IBS-diéta je najprirodzenejšou metódou domácej liečby choroby. O svojom jedálnom lístku si veďme denník, takto môžeme ľahšie zistiť, ktoré potraviny vyprovokujú príznaky typické na ochorenie. Vyhýbať by sme sa mali mliečnym výrobkom vrátane mlieka a syrov (príznaky laktózovej intolerancie môžu byť podobné ako príznaky IBS). Niektoré druhy zeleniny zvyšujú tvorbu plynov (napríklad karfiol, brokolica, kapusta, kel alebo fazuľa), tieto nekonzumujme. Neodporúčajú s ani mastné alebo pečené jedlá, alkohol, kofeín a sýtené nápoje. Zvláštny pozor si dajme aj na potraviny s obsahom gluténu a laktózy. Počas diéty sa vyhýbajme rôznym druhom cibule, strukovinám, kapustovitým a vo všeobecnosti hlúbovej zelenine.
Ako možno zmierniť IBS? Vláknina pomôže zmierniť zápchu, ale môže zvýšiť tvorbu plynov a kŕčov v bruchu. Vyhýbajme sa problematickým jedlám a vyraďme zo svojho jedálneho lístka tie, ktoré môžu vyvolať príznaky. Jedzme pravidelne a nevynechajme ani jediné jedlo. Pokúsme sa jesť každý deň v ten istý čas, aby sme tým podporili činnosť čriev. Dôležitý je aj pravidelný fyzický pohyb.
Ktoré nápoje sú najlepšie pre pacientov s IBS? Rôzne ovocné šťavy, ak neobsahujú glukózový sirup. Priaznivo pôsobia zeleninové polievky, bezkofeínová káva a čaj, alebo bylinkové čaje. Vhodné sú aj zázvorové nápoje a bezlaktózové mlieko.
Osoby, ktoré si prejdú očistou čreva, nereferujú iba o zmiernení príznakov. Vo väčšine prípadov potvrdzujú úplné odstránenie bolestí v podbrušku, nadúvania a zápchy. Čistenie čriev môže byť robené pomocou vlákniny, doplnkami stravy, ale aj dobre naplánovaným programom na očistu čreva, hlavne to posledné je výhodné a účinné.
https://www.detoxikacia-organizmu.com/syndrom-drazdiveho-creva-ibs
Ine zroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5444258/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndr%C3%B3m_dr%C3%A1%C5%BEdiv%C3%A9ho_%C4%8Dreva
https://lekar.sk/clanok/syndrom-dradiveho-reva
anglicke stranky:
https://www.medicinenet.com/low_fodmap_diet_list_of_foods_to_eat_and_avoid/article.htm
https://www.healthline.com/nutrition/low-fodmap-diet#2
https://www.ibsdiets.org/fodmap-diet/fodmap-food-list/
https://www.lowfodmap.com/ moje zdroje:
https://www.symprove.sk/liecba-ibs-syndromu-drazdiveho-creva/?gclid=CjwKCAjwps75BRAcEiwAEiACMVDp7siTGIA94OSHheavL7-u8q0ziPufh5VKkvcSro20Oh8OQuwDiRoCvtIQAvD_BwE
https://www.imodium.sk/co-sposobuje-hnacku/priciny-hnacky-syndrom-drazdiveho-creva?&psid_source=google&psid_medium=cpc&psid_term=syndr%C3%B3m%20dr%C3%A1%C5%BEdiv%C3%A9ho%20%C4%8Dreva&psid_content=generic&psid_campaign=GO-SK-SK-PPC-Imodium-CS-EX-RN-Problem-Needs&gclid=CjwKCAjwps75BRAcEiwAEiACMRJvpdS9xGt8LdWnNK5qMXqe-u5FfoN04ID9vjU3PXajKZ44_dySvBoCSKgQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
https://www.iberogast.sk/sk/fodmap-menu/co-je-syndrom-drazdiveho-creva/
https://www.cojeibs.sk/quiz-result/wzz5mqxjle6l0cnjxo3bukmzpppu7j
https://www.cojeibs.sk/assets/download/ibs-jedalnicek-zapcha.pdf
https://www.cojeibs.sk/article/co-je-ibs-syndrom-drazdiveho-creva
https://zdravoteka.sk/choroby/syndrom-drazdiveho-creva/
https://encyklopedia.akv.sk/clanky/syndrom-drazdiveho-creva-tie-dni-v-mesiaci/
https://www.schaer.com/sk-sk/otg/stores
https://encyklopedia.akv.sk/diagnozy/drazdive-hrube-crevo/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/fotogaleria
https://www.detoxikacia-organizmu.com/referencie/syndrom-drazdiveho-creva
https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndr%C3%B3m_dr%C3%A1%C5%BEdiv%C3%A9ho_%C4%8Dreva
https://lekar.sk/clanok/syndrom-dradiveho-reva
https://primar.sme.sk/c/4116654/syndrom-drazdiveho-creva.html
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1001045/1736927/Mgr--Katarina-Bielikova-bola-ONLINE--Pytali-ste-sa-na-vsetko-o-syndrome-drazdiveho-creva-
https://slovenskypacient.sk/syndrom-drazdiveho-creva-strava-dieta-liecba-lieky-test-tehotenstvo-priznaky-probiotika/
https://zdravoteka.sk/magazin/vypecte-so-syndromom-drazdiveho-creva/
https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/mate-syndrom-drazdiveho-creva-pozor-tieto-potraviny
https://zena.sme.sk/c/20723863/syndrom-drazdiveho-creva-neviditelny-problem-mozete-pocitit-najma-pocas-sviatkov.html
http://lowfodmapdieta.cz/low-fodmap-dieta/
https://imunita.online/low-fodmap-dieta/
https://www.monashfodmap.com/ibs-central/i-have-ibs/starting-the-low-fodmap-diet/
https://sites.google.com/view/gasteoenterologia/di%C3%A9ty/low-fod-map
https://www.symprove.sk/tipy-na-stravovanie-pri-ochoreniach-criev/?gclid=CjwKCAjwps75BRAcEiwAEiACMbIb6n7tfyBr7o8kJThJFJpU0PFJBXtGi6MANM96kTgkVo_59bj5TBoC834QAvD_BwE
https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/syndrom-drazdiveho-creva-a-odporucena-strava-fodmap-dieta
https://www.iberogast.sk/sk/fodmap-menu/dieta-fodmap/
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1105
https://www.zdravoafit.sk/clanok/syndrom-drazdiveho-creva-a-low-fodmap-vyziva
https://www.bezlepku.sk/2018/09/10/syndrom-drazdiveho-creva-a-fodmap-dieta/
https://bioporadce.cz/low-fodmap-dieta/
https://nanicmama.sme.sk/zdravie/fodmap-dieta-a-sme-doma
https://blog.planeat.sk/2018/05/09/sablona-nizky-obsah-fodmap-semi-vegetarian/
https://www.iberogast.sk/static/documents/IBEROGAST_dieta.pdf
https://is.muni.cz/th/nb0b3/Low-FODMAP_dieta__final_version.pdf
http://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2018/12/dieta-nizky-FODMAP.pdf
https://www.bezlepku.sk/wp-content/uploads/2016/02/bezlepku_2018.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=4Zx-NY95c38 https://www.schaer.com/sk-sk/a/co-je-syndrom-drazdiveho-hrubeho-creva
Comments
Leave your comment